Tajemství pěstování olivovníků odhaleno!

Olivovníky Pěstování

Výběr správné odrůdy

Pěstování olivovníků ve středoevropských podmínkách, ač je výzvou, není nemožné. Základem úspěchu je výběr správné odrůdy. Ne všechny druhy olivovníků jsou vhodné pro pěstování v květináči a už vůbec ne do volné půdy. Zaměřte se na odrůdy, které jsou odolnější vůči chladu a snášejí i méně slunečního svitu. Mezi ně patří například 'Leccino', 'Frantoio' nebo 'Pendolino'. Tyto odrůdy jsou mrazuvzdornější a lépe se přizpůsobí našim klimatickým podmínkám. Kromě odolnosti je důležité zvážit i to, zda chcete olivovník pěstovat primárně pro plody, nebo jako okrasnou rostlinu. Některé odrůdy jsou vhodné spíše pro okrasu, jiné jsou proslulé svými chutnými olivami. Před nákupem se proto informujte u prodejce o vlastnostech dané odrůdy a zvolte tu, která nejlépe vyhovuje vašim představám.

Ideální stanoviště pro olivovník

Olivovníky, tyto symboly Středomoří, evokují obrazy slunných kopců a teplého vánku. Prospívají v oblastech s dlouhým, horkým létem a mírnou zimou. Ideální teplota pro růst se pohybuje mezi 24-32 °C, přičemž olivovníky snesou i teploty až do 40 °C. Důležitý je dostatek slunečního svitu, minimálně 6 hodin denně. Co se týče půdy, olivovníky preferují dobře propustnou, mírně zásaditou půdu s pH mezi 6,0 a 8,0. Důležitá je dobrá drenáž, protože přemokření může vést k hnilobě kořenů. Olivovníky jsou poměrně odolné vůči suchu, ale pro optimální růst a plodnost je prospěšné pravidelné zavlažování, zejména během suchých období.

Správná půda a drenáž

Olivovníky preferují dobře propustnou půdu, která umožňuje vodě volně odtékat. Zhutněná půda nebo půda s vysokým obsahem jílu může vést k hnilobě kořenů a dalším problémům. Ideální je písčitá nebo hlinitopísčitá půda s mírně kyselým až neutrálním pH (6,0-7,0). Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o organickou hmotu, jako je kompost nebo hnůj. To zlepšuje drenáž, zadržování vody a dostupnost živin. Důležitá je také dobrá drenáž na dně pěstební nádoby nebo jámy. Vrstva štěrku nebo keramzitu na dně zajistí odtok přebytečné vody a zabrání přemokření kořenů. Při výsadbě olivovníku do nádoby je důležité zvolit dostatečně velkou nádobu s odtokovými otvory.

Výsadba olivovníku krok za krokem

Před samotnou výsadbou je důležité vybrat vhodné stanoviště. Olivovník miluje slunce, proto mu dopřejte co nejslunnější místo na vaší zahradě. Půda by měla být dobře propustná, ideálně s mírně zásaditým pH. Pro výsadbu zvolte kvalitní substrát určený pro olivovníky, který zajistí dostatek živin. Před samotnou výsadbou namočte kořenový bal olivovníku na několik hodin do vody. Poté vykopejte jámu o něco větší, než je kořenový bal. Do jámy nasypte vrstvu substrátu a opatrně do ní vložte olivovník. Dbejte na to, aby kořenový krček (místo, kde kmen přechází v kořeny) byl po zahrnutí zeminou v rovině s okolním terénem. Zeminu kolem kmínku lehce upěchujte a důkladně zalijte. Po výsadbě udržujte půdu mírně vlhkou, ale zabraňte přemokření.

olivovníky pěstování

Pravidelná zálivka a hnojení

Olivovníky sice pocházejí ze suchých oblastí Středomoří, ale to neznamená, že nepotřebují pravidelnou zálivku, a to zejména během vegetačního období od jara do podzimu. Půda by měla mezi zálivkami vždy mírně proschnout, ale nikdy nesmí zcela vyschnout. Přemokření je pro olivovníky stejně škodlivé jako sucho, proto je důležité zajistit jim dobře propustnou půdu a drenážní vrstvu na dně květináče. Frekvence zálivky se liší v závislosti na počasí, velikosti rostliny a materiálu květináče. V horkých letních měsících může být nutné zalévat i každý den, zatímco na jaře a na podzim stačí zálivka jednou za týden až dva. Olivovníky nejsou náročné na živiny, ale pravidelné hnojení jim prospívá, a to zejména během vegetačního období. Pro hnojení olivovníků je vhodné použít hnojivo s vyšším obsahem draslíku, který podporuje kvetení a tvorbu plodů. Hnojit stačí jednou za 14 dní až měsíc. V zimě, kdy olivovníky odpočívají, zálivku omezíme a hnojení zcela vynecháme.

Olivovník není jen strom, je to symbol míru, odolnosti a hojnosti. Jeho pěstování je jako tanec s přírodou, vyžaduje trpělivost, respekt a pochopení jeho potřeb.

Božena Němcová

Řez olivovníku pro zdravý růst

Pro správný růst a bohatou úrodu je u olivovníků důležitý pravidelný řez. Řez provádíme na jaře po skončení mrazů, ideálně v březnu nebo dubnu. Olivovníky pěstujeme buď pro okrasu, nebo pro plody. U okrasných olivovníků můžeme řezem tvarovat korunu do požadovaného tvaru. U olivovníků pěstovaných pro plody se zaměřujeme na prosvětlení koruny a podporu růstu nových plodonosných větví. Při řezu odstraňujeme všechny suché, poškozené a nemocné větve. Dále odstraňujeme větve rostoucí dovnitř koruny, které ji zahušťují a brání přístupu světla a vzduchu. Pro bohatou úrodu je důležité prosvětlit korunu tak, aby se sluneční paprsky dostaly i do spodních pater. Pravidelný řez olivovníku zajistí jeho zdravý růst, bohatou úrodu a krásný vzhled.

olivovníky pěstování

Ochrana před škůdci a chorobami

Olivovníky jsou sice poměrně odolné stromy, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří mšice, svilušky a červci. Proti nim lze bojovat pomocí insekticidů, ale existují i ​​ekologičtější metody, jako je například použití dravého hmyzu. Z chorob olivovníky nejčastěji napadají houbové choroby, jako je pavučinec nebo skvrnitost listů. Prevencí je vzdušné stanoviště a přiměřená zálivka. V případě napadení je nutné použít fungicid. Pravidelná kontrola stromů je zásadní pro včasné odhalení problémů a jejich efektivní řešení. Včasná reakce může zachránit celý strom.

Zimní ochrana olivovníku

Olivovníky pocházející ze Středomoří jsou zvyklé na mírné zimy a horká léta. V našich podmínkách, kde teploty klesají pod bod mrazu, je potřeba olivovníkům poskytnout zimní ochranu. Mladé olivovníky jsou náchylnější k mrazu než starší, vzrostlé stromy. Do 5 let věku je vhodné je na zimu umístit do chladné a světlé místnosti s teplotou mezi 5-10 °C. Před zazimováním omezte zálivku a zastavte hnojení. Větší a starší olivovníky pěstované v květináčích lze umístit na chráněné místo k domu, na terasu nebo balkon. Květináč obalte jutovinou nebo bublinkovou fólií, abyste ochránili kořeny před mrazem. Korunu olivovníku chráňte netkanou textilií, která propouští světlo a vzduch. Pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu a v případě potřeby zalijte. Na jaře, po pominutí mrazů, olivovník postupně otužujte a vraťte na jeho letní stanoviště.

Sklizeň a zpracování oliv

Sklizeň oliv je pro pěstitele olivovníků radostnou událostí, která je vyvrcholením celoroční péče. Doba sklizně se liší podle odrůdy a oblasti, obvykle probíhá od října do prosince. Olivy určené k přímé konzumaci se sklízí dříve, když jsou ještě zelené a pevné. Pro výrobu olivového oleje se olivy nechávají dozrát do fialova až černa, kdy obsahují nejvíce oleje.

Srovnání metod pěstování olivovníků
Vlastnost V zemi V nádobě
Velikost stromu Velký (až 10m) Menší (2-3m)
Náročnost péče Střední Vyšší
Frekvence zalévání Nižší (odolnější vůči suchu) Vyšší (rychleji vysychá)
Sklizeň Větší výnosy Menší výnosy

Tradičně se olivy sklízí ručně tak, že se jemně setřásají ze stromů na sítě rozprostřené pod nimi. Modernější metodou je použití mechanických vibračních hřebenů, které urychlují proces sklizně. Po sklizni je důležité olivy co nejrychleji zpracovat, aby se zachovala jejich chuť a kvalita.

olivovníky pěstování

Prvním krokem zpracování je omytí a třídění oliv. Následně se olivy lisují za studena, aby se z nich získal extra panenský olivový olej – ten nejkvalitnější druh. Olivy určené k přímé konzumaci procházejí procesem fermentace, která může trvat několik týdnů až měsíců. Během fermentace se olivy zbaví hořkosti a získají svou charakteristickou chuť. Po fermentaci se olivy konzervují v solném nálevu nebo oleji, aby se prodloužila jejich trvanlivost.

Tipy pro pěstování v nádobách

Pěstování olivovníku v nádobě má své specifické nároky. Důležitá je volba správné nádoby. Ta by měla být dostatečně velká, aby kořenový systém měl prostor pro růst. Olivovníky preferují spíše mělčí a širší nádoby. Nezapomeňte na drenážní otvory, aby nedocházelo k přemokření kořenů. Použijte propustný substrát určený pro citrusy a olivovníky. Olivovníky potřebují dostatek slunečního svitu, proto nádobu umístěte na slunné stanoviště. Zálivku přizpůsobte počasí. V horkých dnech zalévejte vydatně, ale mezi zálivkami nechte substrát proschnout. V zimě zálivku omezte. Pravidelně olivovník přihnojujte hnojivem pro citrusy a olivovníky. Nezapomeňte na pravidelný řez, který podpoří růst a bohatší násadu plodů.

Publikováno: 19. 11. 2024

Kategorie: domov